Цената включва:
- Транспорт с лицензиран микробус/автобус;
- Водач по време на пътуването;
- Медицинска застраховка с покритие 2000 евро за лица до 65 г. на ЗК Уника.
Цената не включва:
- Входните такси на посещаваните обекти;
- Доплащане за медицинска застраховка за лица над 65 г. - 3 лв.
Програма на екскурзията
- 7:00 ч. - отпътуване от София, площад Ал. Невски.
- Пристигане в Пирот, разположен на река Нишава, традиционно известен с производството на килими. За него казват, че в Пирот всички пътища водят към пазара.
- По желание изкачване до старата крепост Калето, датираща от 14 век, носеща името крепост Момчилов град, Средновековен замък с много близка архитектура до крепостта Баба Вида, който местната легенда свързва с българския войвода Момчил юнак, станал по–късно независим български владетел в Беломорието и Родопите. Свободно време за разходка из центъра на града с посещение на пиротския пазар, където може да си закупите различни пресни хранителни продукти местно производство на изгодни цени. Площадът е изпълнен с вкус на скара. Възможност да опитате някои от многобройните специалитети като, плескавица, кебапчета или пържола. И не забравяйте вкусните тулумбички, които са задължителен специалитет в централните кафенета.
- Продължаваме към Суковски манастир Успение Богородично. Той е стар български православен манастир в Западните покрайнини, намиращ се на десния бряг на р. Ерма. Църквата, посветена на Успение Богородично, според вградените строителни надписи, е построена от майсторите Минчо и Гога, започната в 1857 и завършена в 1858 г. По преданието, това става благодарение на Сали бей (друговерeц) от Пирот, който издига новата църква върху основите на по-стара в знак на благодарност за оздравяването на сина си Емин. Църквата е изписана в 1869 г. от Васил Попхристов от Самоков, за което свидетелства зографския надпис при входа. Най-забележителна е фреската на Св. Богоридица – Утешителка, изобразена с ангелски крила.
- Отпътуване за Погановски манастир, чиято история започва около VIII-IX век. От 1871 г. манастирът е под ведомството на Българската екзархия. От Освобождението (1878) до ноември 1920 г. той влиза в границите на България, след което по силата на Ньойския мирен договор (1919) бива предаден на Кралството на сърби, хървати и словенци и подчинен на Сръбската православна църква. От Погановския манастир произхожда една двустранна икона, дарена царица Елена и обикновено датирана към 1396 г. От едната ѝ страна са изобразени в цял ръст Света Богородица Убежище и св. Йоан Богослов, а на другата – Видението на пророците Йезекил и Авакум или Чудото в Латом (Латомския манастир в Солун). През 1920 г. тази икона, иконостасът на църквата (1620) и други манастирски ценности са пренесени в България; сега те са изложени в криптата на храм-паметника Свети Ал. Невски в София. Свободно време за разходка и снимки.
- Отпътуване за България. Пристигане в София привечер.